25-11-2021 14:14

ΕΣΠΕΔΑ Β εθνική Γυναικών: Ανώτερη η αήττητη Ένωση Ιλίου πήρε 3-0 το ΑΣΗ και ξέφυγε με +4

Ανώτερη η Ένωση Ιλίου επικράτησε εντός έδρας του ΑΣ Ηλιούπολης με 3-0 σετ (29-27, 25-17, 25-18), στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής για την 7η αγωνιστική του Α΄όμίλου της Β΄Εθνικής (ΕΣΠΕΔΑ). Επίσης παρέμεινε μόνη πρώτη και αήττητη στο ρετιρέ της βαθμολογίας, και αποσπάστηκε στο +4 από την αντίπαλο της.

«Κλειδί» του ματς ήταν το ανατροπή του πρώτου σετ, όταν οι παίκτριες του Βασίλη Ξεροβάσιλα προηγήθηκαν αρχικά με 11-19. Σε εκείνο το σημείο οι αλλαγές της Βάσω Νικούλη, βοήθησαν την Ένωση να βρει ρυθμό και να ξεκινήσει μια μεγάλη αντεπίθεση διαρκείας, ενώ σε συνδυασμό με τα σερί λάθη του ΑΣΗ, και τη στήριξη των φιλάθλων, οι γηπεδούχες έκανα φοβερό σερί 18-8 και πήραν το σετ με 29-27.

Με την ψυχολογία στα ύψη οι νικήτριες στο δεύτερο και τρίτο σετ επέβαλαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να ξεφύγουν με σημαντικές διαφορές από την Ηλιούπολη που είχε μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή και στην επίθεση, και έφτασαν στην τελική επικράτηση και το θριαμβευτικό 3-0.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου ξεχώρισε η μεγάλη νίκη της Ίριδας μέσα στο Περιστέρι με 1-3.

Στον Β όμιλο ο Ιωνικός συνέχισε την αήττητη πορεία του, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του τρίτου Μοσχάτου με 0-3 και με 6/6 κράτησε την διαφορά του +4 απο τον Θρίαμβο ο οποίος πήρε αγχωτική νίκη με 3-2  κόντρα στον μαχηρικό Μελά.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Α 'ομιλος

Ένωση Ιλίου- ΑΣ Ηλιούπολης 3-0

Π. Φάληρο- Άλιμος 3-0

Περιστέρι- Ίριδα 1-3

Βαθμολογία: (6 αγώνες) Ένωση Ιλίου 18 β ΑΣ Ηλιούπολης 14 ΓΑΝΣ Ιρις 11 Π. Φάληρο 9, ‘Αλιμος 5, Περιστέρι 4, Έσπερος  2

Β όμιλος

Μοσχάτο-Ιωνικό Νίκαιας 0-3

Δραπετσώνα-Αίολος Ταύρου 0-3

Θρίαμβος Χαϊδαρίου-Μελάς Αγ. Ελεύθεριος 3-2

Βαθμολογία: (6 αγώνες) Ιωνικός Νικ 18 β   Θρίαμβος 14,  Μοσχάτο  9 ,Μελας Αγ. Ελευθέριος 8 , Αίολος Ταύρου 7 Γλυφάδα  6 Δραπετσώνα 1